Filmo "Australija" kadras

Ką jūs esate girdėję apie tragišką Australijos aborigenų likimą? Tai nėra istorija, kuri aprašoma kiekvienoje istorijos knygoje. Didžiąją 20-ojo amžiaus dalį buvo kalbama apie taikų Australijos apgyvendinimą, kuriami pasakojimai apie pionierius, pasiryžusius užkariauti Australijos žemyną, apie jų didvyrišką ištvermę. Pasak istoriko Henrio Reynoldso, šioje taikioje Australijos kolonizacijos ataskaitoje „kliūtis tapo kovos už žemę, o ne kovos už jos turėjimą. Kolonizatoriai tapo nacionaliniais didvyriais … Niekas nenorėjo pastebėti kraujo ant rankų “.

Dėl šių klaidinančių pasakojimų buvo pamiršta aborigenų pasipriešinimo jėga. Skirtingai nuo maorių ir melaneziečių, vietiniai Australijos gyventojai buvo laikomi neturinčiais galimybių atsispirti invazijai. Tačiau pastaraisiais dešimtmečiais taikios kolonizacijos pasakojimą daugelis istorikų atskleidė kaip mitą, naudodamiesi realiais pasakojimais, laikraščių straipsniais ir dienoraščiais, kad atskleistų tragiškai smurtinę ir kruviną Australijos kolonizacijos istoriją.

Australai nori tiesos

2019 m. Australijos gyventojų požiūrio į čiabuvius aborigenus tyrime nustatyta, kad 80 proc. šios šalies piliečių laiko tiesos sakymą svarbiu. Beveik 70 proc. australų sutinka, kad aborigenai buvo masiškai žudomi, įkalinami ir priverstinai išvežami iš žemės ir jų judėjimas buvo ribojamas.

Masines žudynes vykdė britų kareiviai

Pasak čiabuvių istorikės Larisos Behrendt, iš pradžių aborigenai dažnai sutikdavo atvykėlius svetingai ir dosniai. Tačiau, kai tapo akivaizdu, kad naujakuriai čia apsistojo, o iš čiabuvių buvo atimta vis daugiau jų žemių, jiems nebuvo leista naudotis tradiciniais maisto ir vandens šaltiniais, jie patyrė seksualinę prievartą ir vergiją, požiūris į kolonistus ėmė keistis ir konfliktas buvo neišvengiamas.

Nors dėl smurtinio konflikto nukentėjusiųjų skaičius yra labai ginčijamas, istoriniai įrašai liudija daugybę atvejų, kai kolonistai čiabuvius medžiojo ir žiauriai nužudė. Vietinių gyventojų žudynės dažnai būdavo masiniai šaudymai arba žmonių grupių varymas nuo uolų. Taip pat yra daugybė pranešimų apie kolonistus, kurie čiabuviams siūlo maistą, prikimštą arseno ir kitų nuodų.

1788 m., atvykus europiečiams, tūkstančiai aborigenų mirė nuo ligų; kolonistai sistemingai nužudė daugelį kitų. Australijoje buvo per 250 000 tūkstančių aborigenų, o kai 1920 m. žudynės baigėsi, aborigenų liko ne daugiau kaip 60 tūkstančių.

Kolonijinės pasienio žudynės Australijoje parsidėjusios 1788-aisiais tęsėsi net iki 1930-ųjų. 1788–1930 m. Australijos kolonijų ir administracinių jurisdikcijų sienos kelis kartus keitėsi. Šie pokyčiai turėjo didelės įtakos elgesiui su aborigenų ir Torreso sąsiaurio salų gyventojais ir ypač jų žudynių pasienyje patirtimi.

Filmo “Australija” kadras

1794 m. masines aborigenų žudynes pirmiausia įvykdė britų kareiviai, paskui policija ir naujakuriai – dažnai veikdami kartu, o vėliau vietinė policija, vadovaujama baltųjų karininkų bei palaikoma kolonijinių vyriausybių.

Tikrasis žuvusiųjų aborigenų skaičius niekada nebus žinomas. Nustatyta, kad per 140 metų įvyko mažiausiai 270 pasienio žudynių, kurios buvo valstybės sankcionuoto ir organizuoto bandymo išnaikinti aborigenus dalis.

Ši taktika buvo naudojama dar 1926 m.

Buvo nustatyta, jog Australijos vyriausybės pajėgos bent iki 1920-ųjų pabaigos aktyviai dalyvavo pasienio žudynėse. Šios atakos aborigenams laikui bėgant tapo ne tik mirtinos. Vidutinis aborigenų mirčių skaičius kiekviename konflikte padidėjo, tačiau nuo 1900-ųjų pradžios naujakurių aukos visiškai nutrūko – išskyrus vieną 1928 m.

Dažniausias žudynių motyvas buvo represijos už naujakurių civilių žudymą, tačiau mažiausiai 51 žudynės buvo kertas už gyvulių ar turto vagystę.

Nuo 1840-ųjų pabaigos aborigenų žudynės buvo vykdomos dieną – kaip išpuoliai vietinės policijos, kartais vykdant bendras operacijas su naujakuriais. Jie dažniausiai naudojo dvigubus vamzdžius, šautuvus ir karabinus.

859–1915 m. vidutiniškai per kiekvieną išpuolį žuvo 34 žmonės. Visomis išgalėmis buvo stengiamasi nuslėpti žiaurų aborigenų žudymą.

1927 m. Karališkoji komisija dėl Foresto upės žudynių Vakarų Australijoje padarė išvadą, kad policijos pareigūnai nužudė mažiausiai 11 žmonių, o tada sudegino jų kūnus laikinose krosnyse. Savo pranešime komisaras Woodas teigė, kad „tylos sąmokslas“ visame Kimberlio rajone sužlugdė bandymus išsiaiškinti, kas iš tikrųjų įvyko.

Apie Australijos aborigenų žudynes sunku skaityti, tačiau, australų pasidalinti savo istorijomis, kai kurie – pirmą kartą.

Sandy Hamiltonas 46-ojo pulko kario, kuris gubernatoriaus Lachlano Macquarie nurodymu 1816 m. Apine nužudė mažiausiai 14 aborigenų, palikuonis.

„Mes turime prisiimti atsakomybę už savo istoriją“, – sako Hamiltonas. „Mes nusipelnėme žinoti tiesą, jog mes buvome tokie, kokie esame.

Aborigenai priešinosi kolonistams

Kolonistai buvo retai baudžiami už žiaurumus, įvykdytus prieš čiabuvius. 1838 m. Birželio 10 d. Myall Creek žudynės buvo viena išimtis; septyni balti gyventojai buvo teisiami ir pakarti už 28 čiabuvių (daugiausia moterų, vaikų ir pagyvenusių žmonių) nužudymą. Tačiau daugeliu atvejų valdžia pritarė čiabuvių žudymui. Kai kuriais atvejais vietinių gyventojų medžioklė ir nužudymas buvo vertinamas kaip sportas, kuris buvo ypač žiaurus.

Svarbu pabrėžti, kaip tai daro Behrendtas, kad: „Nors kolonistai galiausiai nugalėjo, aborigenai Australijoje priešinosi įsibrovėliams – dažnai atkakliai, smurtingai ir tragiškai.“

Vietiniai Australijos gyventojai pasyviai nepriėmė invazijos į savo kraštą, energingai ir kartais smarkiai priešinosi. Grėsmė kilo ne tik dėl jų fizinio išgyvenimo; jų kultūrinis ir dvasinis išgyvenimas taip pat buvo rizikingas, nes šventos vietos buvo išniekintos ir nutrūko ryšys su šalimi. Reaguodami į tai, jie kartais naudodavosi partizanų taktika, įskaitant reidus į ūkius, gyvulių žudymą, pastatų deginimą ir net naujakurių žudymą.

Filmo “Australija” kadras

Pemulwuy buvo aborigenų karys iš Dharug tautos Bidjigal klano ir pasipriešinimo judėjimo į pietus ir vakarus nuo Sidnėjaus įlankos lyderis. Šie konfliktai tapo žinomi kaip Hawkesbury ir Napean karai.

Pemulwuy ir jo sūnus Tedbury organizavo žygiu į galvijų ganyklas, žudydami gyvulius, degindami pasėlius ir pastatus. Šių žygių tikslas kartais buvo gauti maisto, tačiau jie dažnai keršijo už žiaurumus, įvykdytus prieš čiabuvius, ypač moteris. Reaguodamas į tai, gubernatorius Kingas įsakė sušaudyti bet kurį aborigeną Paramatta regione ir buvo paskelbtas atlygis už Pemulwuy mirtį ar suėmimą.

Pemulwuy išgyveno du sužeidimus, tačiau galiausiai buvo nužudytas 1802 m. birželio mėn., kai du naujakuriai jį nušovė. Jis buvo nukirptas, o galva nugabenta į Angliją. Jo sūnus Tedberis tęsė pasipriešinimą.

Dabartinė situacija

Esama situacija Australijoje žlugdo daugelio aborigenų gyvenimus ir laisvę. Kai kurie teisėsaugos pareigūnai yra nejautrūs aborigenų atžvilgiu ar netgi atvirai juos diskriminuoja, kai aborigenai tampa nusikaltimo aukomis. Vyrai pareigūnai dažnai daro prielaidą, kad tik kiti vyrai gali pasisakyti už bendruomenę, todėl aborigenės moterys dvigubai diskriminuojamos – kaip aborigenės ir kaip moterys.
Nepaisant to, čiabuviai ir toliau demonstruoja neįtikėtiną atkaklumą, kovodami už savo gyvavimo pripažinimą ir nuolatines teises į žemę.

Taip pat skaitykite: