Jane02 nuotr. Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain

2019 m. konceptualusis menininkas Maurizio Cattelanas sukėlė šoką meno pasaulyje, kai prie sienos priklijavęs bananą, pavadino jį meno kūriniu. Šis performansas įvyko Majamio meno parodoje „Art Basel Miami“, o kūrinys, pavadintas „Komikas“, buvo parduotas trijų egzempliorių tiražu po 120 000 JAV dolerių. Dabar „Komikas“ vėl pateko į naujienas po to, kai vienas Korėjos universiteto studentas nusprendė, kad bananas yra puikus užkandis.

Noh Huyn-soo nuplėšė bananą nuo Seule esančio Leeum meno muziejaus sienos ir jį suvalgė, o po to atgal ant sienos padėjo žievę. Draugas įrašė visą šį veiksmą, kuris truko kiek mažiau nei minutę. Paklaustas, kodėl suvalgė bananą, Noh tiesiog pasakė Korėjos žurnalistams, kad buvo alkanas, nes tą rytą praleido pusryčius. Duodamas interviu transliuotojui KBS jis išplėtė savo veiksmų priežastis, teigdamas, kad „šiuolaikinio meno kūrinio sugadinimas taip pat gali būti (interpretuojamas) kaip meno kūrinys“. Jis taip pat sakė, kad žievę pritvirtino kaip „pokštą“.

Muziejaus darbuotojai kas dvi-tris dienas keičia bananą ir suskubo nuimti žievę bei uždėti naują bananą. Komikas muziejuje eksponuojamas kaip Cattelano asmeninės parodos „WE“, kuri muziejuje veiks iki liepos 16 d., dalis. Italų menininkas šiuo metu yra Niujorke, o paklaustas nuomonės apie Noh veiksmus, jis, kaip pranešama, atsakė: „Jokių problemų“.

Atsižvelgdamas į Cattelano reakciją, muziejus nusprendė nesiimti veiksmų prieš Noh. Iš tikrųjų Noh nėra pirmasis asmuo, kuris suvalgė bananą. Per 2019 m. „Art Basel Miami“ parodoje vykusią instaliaciją gruzinų performanso menininkas Davidas Datuna nuėmė bananą nuo sienos ir jį suvalgė. Tuo atveju Datuna sakė, kad jam nepatiko, jog Cattelan pardavinėja „Komiką“ už tokią didelę kainą.

Duodamas interviu laikraščiui „The Guardian“ Datuna paaiškino: „Tačiau man nepatinka, kad bananas kainuoja 20 centų. Manau, kad būtų gerai, jei jį būtų galima nemokamai žiūrėti muziejuje. Bet kai jį parduodi už 120 000 dolerių? Tada nusprendžiate pagaminti antrą ir trečią leidimą, ir tas trečias leidimas kainuoja 150 000 dolerių? Tai kvaila ir nėra gerai mūsų šiuolaikiniam gyvenimui“.

Cattelanas, kurio darbai persmelkti humoro ir satyros, yra įpratęs priversti žmones kalbėti. Praėjusiais metais iš Jungtinės Karalystės Blenheimo rūmų buvo pavogtas jo pagamintas veikiantis 18 karatų aukso tualetas pavadinimu „Amerika“, dėl kurio istorinis pastatas buvo užtvindytas ir apgadintas. O 1996 m. jis iš tiesų pavogė visą kito menininko parodos turinį ir bandė jį pateikti kaip savo parodoje, pavadintoje „Another F****** Readymade“, norėdamas sukurti rasto meno salę. Jo planai žlugo, kai Olandijos policija pagrasino jį suimti.

Taip pat skaitykite: