Organizatorių archyvo nuotr.
Savanorystė po pandemijos ir karo Ukrainoje pradžios įgavusi naujas spalvas. Savanorių gausu, tačiau, prieš atsiduodant altruistinei veiklai, svarbu juos edukuoti, mokyti tolerancijos, įkvėpti pasitikėjimo savimi, supažindinti su ne itin maloniomis situacijomis. Vienas iš būdų – ugdyti remiantis Forumo arba kitaip vadinamu socialiniu teatru. Būtent tokie mokymai savanorių laukia jau rugpjūčio mėnesį.

Teatras keičiasi su laikmečiu ir tinka skirtingoms žmonių grupėms

Forumo teatras – brazilų režisieriaus, politiko, Žmogaus teisių aktyvisto Augusto Boalio XX amžiaus viduryje sukurtas teatro metodas. Jo didžiausias išskirtinumas tas, kad tai – demokratiškas teatras. Paprastai teatras gana aiškiai nematoma siena atskiria aktorių nuo žiūrovo, tačiau Forumo teatre visi turi galimybę aktyviai veikti ir spręsti sudėtingas socialines situacijas.
Organizatorių archyvo nuotr.
Šis teatras unikalus ne tik tuo, kad jame gali vaidinti visi. Tai – socialinis teatras. Jame pristatomos tikroviškos, kasdienės situacijos, kuriose patiriama tam tikra neteisybė – smurtas, patyčios, diskriminacija, priespauda. Po vaidinimo žiūrovai vedėjo, pagal A. Boalį Džokerio, kviečiami diskusijai apie tai, ką matė scenoje. Vaidinimui vykstant antrą kartą, bet kuris iš žiūrovų gali sustabdyti veiksmą, pats užlipti ant scenos, pakeisti vieną iš personažų ir pabandyti toje situacijoje elgtis bei reaguoti kitaip, siekiant pakeisti ją geresne linkme. Tai unikalu tuo, kad tarsi vyksta gyvenimo repeticija. Anot A. Boalio: „Analizuodami praeitį, kuriame ateitį“.
Organizatorių archyvo nuotr.
VšĮ „Menų ir mokymo namai“ dirba su šiuo metodu jau beveik 20 metų, buvo pirmieji į Lietuvą atvežę jį iš įvairių mokymų užsienio šalyse.
Organizatorių archyvo nuotr.
„Per tą laiką apmokėme juo naudotis įvairius specialistus, dirbome su skirtingomis žmonių grupėmis. Forumo teatras nepraranda savo aktualumo, nes jis keičiasi kartu su laikmečiu – į sceną „atkeliauja“ vis naujos situacijos, kurios šiuo metu yra svarbios Lietuvos kontekste. Apie kai kuriuos dalykus pradedama kalbėti naujai ir vis daugiau, Forumo teatro etiudai tampa vis įdomesni ir kontraversiškesni, todėl atsiranda poreikis modifikuoti ir naujai pritaikyti metodą prie dabarties poreikių. Beje, A. Boalis yra minėjęs, kad neprieštarautų ir net skatintų metodo raidą“, – pasakoja VšĮ „Menų ir mokymo namai“ steigėja, lektorė, aktorė Rimanta Vaičekonytė ir 2 metodinių leidinių apie Forumo teatro metodiką autorė, psichologė-psichoterapeutė Virginija Skučaitė-Budrienė.

Moko tolerancijos ir pagarbos tarp įvairių kartų, profesijų, lyčių

Lietuvos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bei Nevyriausybinių organizacijų fondo 2023 metų nevyriausybinių organizacijų institucinio stiprinimo programos remiami Forumo teatro mokymai savanoriams išties unikalūs.
Organizatorių archyvo nuotr.
„Savanoriai turės galimybę susipažinti su mūsų įstaiga ir visais jos naudojamais metodais, patys išmokti Forumo teatro metodo bei galimybių jį taikyti nuotoliniu būdu. Savanoriai susipažins su profesionaliais aktoriais, psichologais, kitais įdomiais žmonėmis. Kartu bus svarstomos galimybės ir poreikis tolesniam bendradarbiavimui – ateities projektų rėmuose bus siekiama organizuoti tęstines Forumo teatro kassavaitines repeticijas – „workshopus“, asmeninio tobulėjimo su įvairiais specialistais programą, Forumo teatro pasirodymus įvairiose Lietuvos ir užsienio vietovėse“, – sako R. Vaičekonytė ir V. Skučaitė-Budrienė.
Organizatorių archyvo nuotr.
Pasak pašnekovių, dalyvavimas tokio pobūdžio veikloje savanoriams suteikia daug asmeninio tobulėjimo, moko aiškiai ir pagarbiai reikšti savo nuomonę, spręsti konfliktus, bendradarbiauti, įsisąmoninti savo poziciją svarbiais klausimais ir už ją pakovoti, atsikratyti scenos baimės, išmokti improvizacijos subtilybių, įgyti daug draugų ir netgi gerbėjų, tapti drąsesniu ir labiau pasitikinčiu savimi, moko tolerancijos ir pagarbos tarp įvairių kartų, profesijų, lyčių.

Mokymai pasitelkiant teatrą – kad pasaulis taptų gražesnis

Šie, rugpjūtį organizuojami mokymai, skirti naujai buriamiems savanoriams.
„Visų pirma, jie bus apmokyti mūsų pačių plačiai naudojamo Forumo teatro metodo, o antrą mokymų dieną mokysime, kaip dirbti su Forumo teatro metodu nuotoliniu būdu. Pirmuosius mokymus ves VšĮ „Menų ir mokymų namai“ specialistai, turintys ilgametę patirtį, antruosius – aktorė Monika Šaltytė, kuri, pasauliui pasikeitus dėl COVID pandemijos, pradėjo šį metodą taikyti nuotoliniu būdu ir tai puikiai pasiteisino. Tai išlieka aktualu iki šiol – po pandemijos dalis žmonių taip ir negrįžo prie tiesioginio darbo ar mokslų, kai kada jiems sunkiau vėl prisiversti aktyviai dalyvauti socialiniame gyvenime. Kita vertus, mes nuolat bendradarbiaujame su kitų Europos šalių organizacijomis, tai tokia priemonė tampa dar labiau prieinama visiems. Juk visi siekiame ir norime, kad pasaulis taptų gražesnis ir prie to šiuo metodu tikrai visi galime prisidėti. Tokio taikymo būdo mokysis ir naujieji savanoriai, ir patys Viešosios įstaigos „Menų ir mokymo namai“ specialistai“, – atskleidžia organizatorės.
Organizatorių archyvo nuotr.
Po šių mokymų bus kuriami nauji veiklos moduliai, vienas jų – Forumo teatras online. Nufilmuoti etiudai bus naudojami pristatant šį veiklos modulį, taip pat ir visos įstaigos taikomos metodikos viešinimui, kad kuo daugiau įstaigų, organizacijų ir net šeimų sužinotų apie tai.
Organizatorių archyvo nuotr.
Savanoriai kviečiami registruotis užpildant anketą, kurią galima rasti Forumo teatro Facebook ir Instagram paskyrose. Anketoje organizatoriai kvies parašyti savo vardą bei pavardę, amžių, mokymosi įstaigą ar darbovietę, jei tokią turite. Taip pat reikės parašyti motyvacinę frazę ar sakinį ir įvardyti galimybė dalyvauti savanoriškoje veikloje – visada, kada reikia ar tik tam tikromis, iš anksto suderintomis dienomis.
Registracija vyks iki rugpjūčio 3 dienos. Savanorių atranka bus vykdoma rugpjūčio 4 dieną, 10-17 val. Vilniuje. Mokymai vyks rugpjūčio 5 dieną, 10-17 val. Vilniuje. Tiksli vieta bus paskelbta rugpjūčio 1 dieną.
Projektą remia:
Lietuvos socialinės apsaugos ir darbo ministerija
Nevyriausybinių organizacijų fondo 2023 metų nevyriausybinių organizacijų institucinio stiprinimo programa

Taip pat skaitykite: