Organizatorių arch. nuotr.

Liepos 4 d. Vilniaus rotušėje bus atidaryta tarptautinio kultūrinio bendradarbiavimo projekto CreArt paroda „White noise, black word“. Ši Europos komisijos iniciatyva Europoje įgyvendinama jau trečius metus iš eilės. Joje dalyvauja 20 menininkų iš dvylikos šalių. Tarp jų šiemet pateko ir trys lietuviai – tapytojas Saulius Dastikas, medijų menininkas ir kritikas Remigijus Venckus ir dailininkė Patricija Gilytė. Šiemet paroda bus rengiama ne tik Lietuvoje, bet ir Kroatijoje bei Rumunijoje.

Vilniaus rotušėje savo darbus eksponuos dvylika menininkų. Visų jų darbai ne tik skirtingos tematikos, bet ir stilistikos. Parodos kuratorius iš Ispanijos, Miguel Amado, sako, jog paroda bus eklektiška. Čia susipins realistinis ir pasakiškas vaizdavimas, racionalios nuomonės ir nesąmoningi potraukiai, apčiuopiami objektai ir šmėkliški subjektai, primityvūs ritualiai ir kasdieniniai veiksmai, pokalbio dinamika ir intymūs gestai. Pats parodos pavadinimas suponuoja pagrindinę tarptautinės iniciatyvos mintį ir pabrėžia eklektikos svarbą – „balti garsai“ – tai tarsi garsų visuma žmogaus suvokimo ribose, o „juodi žodžiai“ atspindi mažiau matomus elementus socialiniame gyvenime.

„Parodos atidarymas Vilniaus ir apskritai visos šalies kultūrinio gyvenimo kontekste – reikšmingas įvykis. Rotušė nuo liepos 4 d. iki rugpjūčio pabaigos taps menu besidominčių lietuvių ir užsieniečių traukos centru. Didžiuojamės, jog net trys lietuvių menininkai galės pristatyti savo kūrinius Europai ir taip garbingai reprezentuoti Lietuvą“, – pristato VšĮ „Vilniaus Rotušė“ valdytojo pavaduotoja Laima Nerkevičienė.

Lietuviai menininkai aktyviai prisideda prie projekto tikslų – didinti menininkų ir meno kūrinių mobilumą, keistis gerąja vaizduojamojo meno praktika, kurti meno atstovų tinklą visoje Europoje – ir siekia aktyviai juos įgyvendinti.

Vilnietis tapytojas ir „CreArt“ dalyvis Saulius Dastikas, šiuo metu eksponuojantis parodos „Civilizacija vs kultūra“ darbus, pabrėžia, jog Vilniuje rengiama paroda labai svarbi jam kaip menininkui ir apskritai visos šalies kultūrinio gyvenimo prasme.

„Man priimtinas ganėtinai abstraktus parodos konceptas. Paroda Vilniaus širdyje neįpareigoja, o dar svarbiau, kad jai atrinktas mano Indijos tematikos pernai nutapytas darbas „Figūros prie Gango“, kuriame atsispindi bandymai ieškoti naujos ženklų kalbos, kuria būtų galima išreikšti dar mažai pažintus ar intuityviai jaučiamus dalykus, tarsi atliepia parodos abstraktumą“, – reflektuoja S. Dastikas.

Apie CreArt: 2012 m. Europos komisija paskelbė, kad startuoja naujas tarptautinis kultūrinis projektas, kuris trylikoje Europos miestų ir institucijų bus įgyvendinamas penkerius metus. Pagrindiniai projekto tikslai – kurti Europos menininkų tinklą, rengti tarptautines kūrybines dirbtuves, keistis gerąja vaizduojamojo meno patirtimi, didinti menininkų ir meno darbų mobilumą. 2014 m. liepos 4 d. Vilniaus rotušėje atidaromoje ir iki rugpjūčio pabaigos eksponuojamoje parodoje bus pristatoma dvylika darbų, kurių autoriai iš Rumunijos, Portugalijos, Italijos, Norvegijos, Austrijos, Čekijos, Ispanijos, Kroatijos bei Lietuvos.

Taip pat skaitykite: