Naujausiame JAV teismo pranešime skelbiama, kad Amerikos skautų organizacijos [ASO] pasamdytas eskpertas, į kurį buvo kreiptasi su prašymu ištirti kaltinimus vaikų seksualiniu išnaudojimu pačioje organizacijoje, nustatė 7 819 asmenų, vadovų ir savanorių, kurie vaikus seksualiai išnaudojo nuo 1944-ųjų iki šių dienų.
Virdžinijos universiteto medicinos mokyklos Psichiatrijos ir neurobihevioristikos mokslų katedros profesorė Dr. Janet Warren sausio pabaigoje teisme paliudijo, kad per penkerius metus vykdytą tyrimą nustatyti 12 254 nukentėjusieji.
Teisme Warren teigė, kad „tirti dokumentai vadinami netinkamų savanorių dokumentais, kuriuos buvo sukūrusi pati organizacija [ASO]. Tai dokumentai apie asmenis, kurių narystė skautų organizacijoje buvo atšaukta dėl pagrįstų kaltinimų vaikų seksualiniu išnaudojimu.“
Per antradienį įvykusią spaudos konferenciją apie Warren liudijimą pranešęs prokuroras Jeff Anderson teigė, kad „taip vadinamuosius „iškrypimo dokumentus“ ASO paskelbė dar 2012, tačiau juose nebuvo tiksliai nurodyta, kiek nustatyta išnaudotojų ir nukentėjusiųjų.“
Jis sakė, kad „tas skaičius nebuvo žinomas iki šiol ir neaišku, ar pati Amerikos skautų organizacija pateikė tikslią informaciją.“
Per trečiadienį įvykusią spaudos konferenciją Warren užtarė ASO dėl pastangų ištirti kaltinimus išnaudojimu ir sukūrus Savanorių stebėsenos duomenų banką teigdama, kad, jos nuomone, „pastangos nenuėjo veltui.“
Ji teigė, kad „įvertinus visus duomenis, skautų programa nuo šiol yra saugi“, kad apie visus išnaudojimo atvejus yra informuotos atsakingos institucijos ir kad pati ASO nebandė išvengti atsakomybės. Ji teigė, kad „palyginus su vaikų seksualinio išnaudojimo mastu plačiojoje visuomenėje, organizacijoje tas skaičius kur kas mažesnis.“
Warren paantrino panašiai ASO vadovų rekomendacijai sukurti nacionalinį dėl vaikų seksualinio išnaudojimo niekada nesulaikytų ar juo neapkaltintų, bet žinomai padariusių tokį nusikaltimą asmenų duomenų banką. Remiantis tokiame banke skelbiama informacija būtų užkirstas kelias galimiems nusikaltėliams dirbti jaunimo organizacijose ir būtų galima stebėti jau dirbančius jose.
ASO pranešime rašoma: „Reiškiame didelį susirūpinimą visomis vaikų seksualinio išnaudojimo aukomis ir nuoširdžiai atsiprašome visų nukentėjusiųjų buvimo skautais metu. Mes tikime nukentėjusiaisiais, teikiame jiems paramą, esame pasirengę apmokėti kiek reikės jų pasirinkto psichologinės pagalbos specialisto paslaugas. Nieko nėra svarbiau už vaikų skautų saugumą ir apsaugą, reiškiame pasipiktinimą asmenimis, kurie pasinaudojo mūsų programomis išnaudoti nekaltus vaikus.“
Organizacijos atstovai pridūrė, kad vos tik įtariamas asmuo atsiduria Savanorių stebėsenos duomenų banke, jis nedelsiant pašalinams iš visų skautų programų. USA Today praneša, kad per pastarąsias savaites ASO užfiksuota 200 naujų seksualinio išnaudojimo atvejų. Be to grupė prokurorų nustatė 150 žinomų pedofilų, kuriems anksčiau nebuvo pareikšti kaltinimai.
Anderson, kurio advokatų kontora tyrė į seksualinį išnaudojimą įsivėlusių dvasininkų bylas, sąrašą pavadino „šokiruojančiu“ ir kritikavo ASO, jo manymu, per ilgai delsus imtis veiksmų. Jo nuomonė apie įtariamų išnaudotojų sąrašą buvo tokia: „Organizacija pagrįstai juos įtraukė į iškrypėlių dokumentus, bet pasirinko jų neviešinti be teismo nurodymo. Nežinia, kas dėjosi vadovybėje, tačiau bendruomenė buvo laikoma nežinioje.“