Vesti Karelia / YouTube

Rusijos prezidento dotaciją, skirtą vaikų patriotiniam švietimui, gavusi pelno nesiekianti organizacija pastatė Antrojo pasaulinio karo suomių karinio lagerio kopiją, praneša vietinė šiaurės Rusijos žiniasklaida.

Prie Suomijos sienos esančioje Karelijos Respublikoje pastatytas lageris duris atvers gruodį. Teritorijoje, kurią Suomijos armija apjuosė spygliuota viela dėl sovietų civilių, bėgančių per pasienį, moksleiviai galės klaidžioti po sargybinius bokštus ir barakus.

„Tikimės čia pamatyti ir buvusius jaunuosius kalinius“, sakė Natalija Abramova, kuri vadovauja stavyklą pastačiusai „Otkrytye Vozmozhnosti“ („Atviros galimybės“) NVO skirtai neįgaliems vaikams.

„Jie galės dalintis prisiminimais su vaikais“, taip Abramova atsiliepė valstybės transliuotojo „Rossija“ Karelijos filialui apie stovyklavietes, kurios yra 700 km. į šiaurę nuo Maskvos esančiame kaime.

Ji pridūrė, jog „Patriotų savaitgalio“ metu jaunieji lankytojai taip pat dalyvaus „patriotiniuose karo žaidimuose“ ir „drąsos pamokose“.

NVO laimėjo 36 tūkst. JAV dol. vertės prezidento dotaciją stovyklai atidaryti. Stovyklai naudojama filmavimo aikštelė, įrengta filmuoti 2019 m. valstybės finansuotą filmą apie vaikus, kurie kalėjo stovyklose.

Anot istorikų, apie 4000 sovietų civilių, įskaitant vaikus, moteris ir senolius, žuvo keliose stovyklose, pastatytose Suomijoje 1941-1944 m.

Karelijos karo belaisvių stovykla yra iliustratyvus šiuolaikinės Rusijos pastangų pavyzdys, kuomet Rusijos valdžia bando formuluoti sau palankią sovietų ir karo istoriją kitai kartai. Tai lageris, kuriame karo metu suomiai kalino rusus. Įsivaizduoti, kad Putino režimas finansuotų Stalino Gulage vykdytus nusikaltimus iliustruojančias ekspozicijas nėra įmanoma.

Prezidentas Vladimiras Putinas, kuris seniai skatina patriotizmą, kaip vienintelę nacionalinę Rusijos idėją, 2015 m. įkūrė karinio-patriotinio jaunimo judėjimą. Kiek anksčiau šiais metais į Rusijos mokyklų mokymo planą jis pridėjo patriotizmo ir karo istoriją.

Kovo mėnesį, apie stovyklą rašančiam JAV finansuojamam „RFE/RL“ naujienų skyriui istorikai, nesutinkantys su šiuo projektu, sakė, kad valdžia siekia „buvusios agresyvios ir karinės politikos“. 

Ta pačia tema pasisakė ir Mikhailas Goldenbergas, „Karelijos Nacionalinio Muziejaus“ direktorius: „Karas nėra vaikų šou, o labai rimtas dalykas“.

Taip pat skaitykite: