Praėjusią savaitę pasaulį sukrėtė dar viena Kremliaus įvykdyto susidorojimo istorija – buvo apnuodytas vienas aršiausių Putino kritikų Aleksandras Navalnas. Šiuo metu po ilgų derybų politikas komos būsenoje išgabentas gydyti į Vokietiją, kur tikimasi suteikti kokybiškiausią gydymą ir gauti informaciją, kokia medžiaga buvo apnuodytas Navalnas. Žinoma Kremliaus valdžia tyli apie šį incidentą ir kratosi bet kokios atsakomybės ir neva nuoširdžiai linki pasveikti. Politinės žmogžudystės, pasikėsinimai ir persekiojimai Kremliui tampa priimtiniausia priemone nutildyti neįtikusius asmenis. O nuodai tampa tarsi Federalinės saugumo tarnybos vizitine kortele. Apžvelgsime garsiausias Kremliaus režimo vykdytas nuodijimo ir nužudymo istorijas.
Vienas pirmųjų į viešumą iškilusių apnuodijimo atvejų įvyko 2004 metais, kai į pirmuoju posovietiniu ir provakarietišku Ukrainos prezidentu laikomą Viktorą Juščenką buvo pasikesinta pasitelkus nuodus ir jo veidas visiems laikams buvo subjaurotas panaudojant labai didelė toksiško dioksino dozę. Prezidentui nedelsiant buvo atlikti kraujo tyrimai, kurie parodė didelę dioksino koncentraciją. Manoma, kad nuodai galėjo į organizmą patekti su maistu. Nepaisant subjaurotos išvaizdos ir ilgai trukusio gydymo V. Juščenka vis tiek nugalėjo prorusišką statytinį, ir buvo išrinktas prezidentu, padėdamas pamatus tikrąjąi Ukrainos nepriklausomybei. Kaip ir reikėjo tikėtis Kremlius savo kaltės dėl V. Juščenkos nuodijimo nepripažino. Pats prezidentas yra sakęs, kad prie šio nusikaltimo vykdymo galėjo prisidėti jo buvęs draugas Davidas Žvanija, jo jaunėlio sūnaus krikštatėvis, tačiau ir šis žmogus savo kaltę neigia.
Po kelerių metų buvo įvykdytas dar vienas itin šiurpus politinis susidorojimas. Šį kartą 2006 metais lapkričio mėnesį pasikėsinta į Kremliaus kritiku tapusį buvusį šnipą ir KGB pareigūną Aleksandrą Litvinenką. A. Litvinenka atvirai apkaltino V. Putiną už išpuolius prieš eilinius rusus ir karinių konfliktų provokavimą. Litvinenka buvo apnuodytas, kai viename Londono viešbučių išgėrė arbatos, į kurią buvo įpilta radioaktyvaus polonio izotopo Po-210. Tuo metu viešbutyje jis buvo su Lugovoi ir Kovtun, kurie po incidento abu neigė bet kokią atsakomybę už mirtį. Deja, bet jokie gydymo būdai jau nebegalėjo pagydyti nuodų suardyto virškinimo trakto ir A. Litvinenka mirė baisiose kančiose. Britai po Litvinenko mirties pradėjo tyrimą ir nustatė, kas padarė nusikaltimą. Žinoma, kad nei pats Putinas, nei Rusijos valdžia ar specialiosios tarnybos už šią žmogžudystę atsakomybės taip pat neprisiėmė.
Tais pačiais 2006 – aisiais metais Kremliaus rėžimas įvykdė dar vieną kruviną išpuolį. Tiriamosios žurnalistikos atstovė A.Politkovskaja, kurios specializacija buvo korupcija ir teisių pažeidimai, ji daug rašė apie Rusijos ir Čečėnijos karą, kas akivaizdu Kremliui buvo labai neparanku. Žurnalistė net kelis kartus buvo apnuodyta. Vieną kartą nuodai ją pasiekė lėktuve. 2006-jų spalio 7-ją, Vladimiro Putino gimtadienio dieną, Ana buvo nušauta savo daugiabučio Maskvoje laiptinėje. Ši kraupi žmogžudystė atrodo įvykdyta tarsi savotiška dovana diktatoriui. Dėl šio nusikaltimo buvo pripažinti kalti 5 asmenys, du iš jų pasiųsti už grotų iki gyvos galvos, yra žinoma, kad vienas iš jų jau mirė kalėjime, o kitiems skirtos trumpesnės bausmės, tačiau galiausiai jie buvo išteisinti. Gaila, bet ne vienus metus trukęs tyrimas ir teismo procesai nepadėjo surasti, kas užsakė šią žmogžudystę, ir tai tik padidino Vakarų bei kritikų pačioje Rusijoje susirūpinimą dėl to, kaip šalyje laikomasi įstatymų, kad viskas yra korumpuota ir slypi už galingesnių atstovų.
Ties šiais nusikaltimais rėžimas nesustojo. 2015 metais buvo įvykdytas dar vienas išpuolis prieš politikos ir visuomenės veikėją Borisą Nemcovą. Tuo metu Nemcovas buvo vienas ryškiausių šalies opozicijos veikėjų ir vienas garsiausių prezidento Vladimiro Putino kritikų. Išpuolis įvyko vėlų vakarą, kuomet Borisas kartu su savo mergina po vakarienės ėjo Maskvos centre, tuo metu nežinomas užpuolikas kelis kartus šovė į nugarą. Nemcovas mirė beveik akimirksniu, laimei jo draugei pavyko pabėgti nesužeistai. Šis nužudymas sukėlė didžiulę pykčio bangą Rusijoje, visiems buvo aišku, kas slypi už šio kruvino susidorojimo, tačiau kaip ir kitais kartais niekas neprisiėmė atsakomybės.
Tais pačiais metais įvykdytas dar vienas apnuodijimas, šį kartą auka tapo Rusijos aktyvistas Vladimiras Kara-Murza. Tuomet 33 metų vyras, prieš tai buvęs visiškai sveikas pasijuto labai blogai ir staigiai buvo išgabentas į ligoninę, kur beveik savaitę buvo komoje ir jam buvo diagnozuotas ūmus inkstų nepakankamumas. Įtarimą kelia tai, kad prieš tai jis buvo visiškai sveikas, neturėjo jokių lėtinių ligų, tai patvirtino ir Vladimiro tėvas, ir staiga atsisakė insktai. Be abejonių buvo manoma, kad jis buvo apnuodytas, tačiau nepavyko išsiaiškinti kokia medžiaga sutrikdė insktų darbą. Šiam užpuolimui įtakos galėjo turįti ir tai, kad Vladimiras Kara-Murza buvo artimas Kremliaus kritiko Boriso Nemcovo draugas, bei svarbus rusų opozicijos veikėjas santykiuose su JAV.
Po kelerių metų, 2018 – aisiais, buvo įvykdytas dar vienas apnuodijimo aktas, tik šį kartą pasikėsinta ne į vieną žmogų. Incidento aukomis tapo buvęs Rusijos karinės žvalgybos pulkininkas, veikęs kaip dvigubas šnipas, Sergejus Skripalis ir jo duktė Julija Skripal. Jie buvo apnuodyti cheminiu nervus paralyžiuojančiu ginklu „Novičiok“ („Naujokas“), sukurtu Sovietų Sąjungoje. Sergėjus ir jo dukra Kovo 4 dieną buvo rasti be sąmonės ant suoliuko šalia vieno prekybos centre Solsberio miestelyje. S. Skripalis ir jo duktė Julija išgyveno, tačiau tačiau dėl šio incidento Jungtinės Karalystės santykiai su Rusija itin pašlijo. Britanija iškart pradėjo tyrimą ir nustatė ir įvardino, kas atliko išpuolį, bet kaip ir visad Kremlius neigė bet kokius faktus ir kratėsi atsakomybės.
Ties žymiais politikos ir visuomenės veikėjais kremlius nesustojo, Rusų protesto grupės „Pussy Riot“ aktyvistas Piotras Verzilovas 2018 metų rugsėjo 14 dieną pateko į ligoninę, dėl įtariamo apnuodijimo didele doze vaistų. Jo nuomone tai tikrai Kremliaus saugumo tarnybų darbas, o nurodymas buvo duotas iš pačios aukščiausios šalies vadovybės. Jis buvo nuskraidintas į Vokietiją, kur medikai patvirtino apnuodijimą. Manoma, kad Verzilovas galėjo būti apnuodytas tokia pat medžiaga, kaip ir Navalnas, nes pasakojo, kad jautė tokius pat simptomus. P. Verzilovas atkreipė saugumo dėmesį po to kai su keliais „Pussy Riot“ nariais Pasaulio čempionato finalo rungtynių tarp Prancūzijos ir Kroatijos rinktinių 50-ąją minutę įbėgo į Maskvos Lužnikų stadiono aikštę. Rungtynes tuo metu stebėjo ir Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir kai kurie kiti pasaulio lyderiai, tarp jų Prancūzijos prezidentas Emanuelis Makronas. Už tai Verzilovas ir kiti nariai gavo 15 parų laisvės apribojimo bausmę. Tačiau ties tuo persekiojimas nesibaigė, P. Verzilovas netikėtai susirgo ir dėl to kaltas apnuodijimas cholinoblokatoriais. Verzilovas taip pat nevengė kritikuoti valdžią ir ieškoti kompromituojančios informacijos, dėl to susilaukė nepageidaujamo dėmesio.
Išties baisu, kaip uzurpatoriaus valdoma valstybė gali lengvai susidoroti su sau „nepatogiais” visuomenės ir politikos veikėjais. Visos šios istorijos tik įrodo, kad Rusijoje nėra žodžio ir sąžinės laisvės, o kritika Kremliui tau garantuoja labai greitą susidorojimą.