© Rūtos Kukanauzaitės nuotr. / KaunoZinios.lt

Sunku įsivaizduoti praeitį, kurioje mūsų dar nebuvo: didikų žygiai, Napoleono laikai, karų metai ir pokaris. Visus įvykius, smulkiausias detales galime pamatyti Romo Treinio istoriniame romane „Dziedas“. Knygos puslapiuose galima rasti, ne tik įdomų siužetą, kaip susipina veikėjų likimai ir gyvenimai, bet ir faktų apie Lietuvos istoriją.

Romane pasakojama trijų, skirtingų kartų vyrų nuotykiai, pergalės ir pralaimėtos kovos bei škotų ryšys su Lietuvos istorija, Dzūkija. XVII a. į Kėdainius gyventi persikelia škotiškas Ramsay klanas. Edgaras Ramsay – karžygys tarnavęs Jono Karolio Chodkevičiaus kariuomenėje, Kėdainiuose pastatęs pilį, kuri buvo lyg „Mažoji Škotija“. Edgaras Ramsay kontrabandininkas, pirklys, puikus karys, kuriam nesvetimi nuotykiai ir azartas ypač kovose su švedais.

Tomas Ramza – Ramsay klano palikuonis, visur lydimas nepaaiškinamos sėkmės, už Lietuvos laisvę nekartą rizikavęs gyvybe ir toliau vystantis giminės prekybinį verslą. Iš tikro šis žmogus labai susijęs su Lietuvos istorija – prisiėjo prie Naujojo Testamento lietuvių kalba.

Dziedas kitaip Plunksnelė arba tiesiog Petras Ramza – dzūkas senolis, kuris savo laiku buvo knygnešys, partizanas ir tiesiog kaimo herojus. Dziedas sukaupęs įvairios patirties – ištisą epochą. Visus tris veikėjus jungia ta pati pavardė, atkaklumas, užsispyrimas ir kovos už Lietuvą. Nors siužetas vyriškas, paliečiantis žiaurias temas, vis tiek neišvengia šiltų, žmogiškų ir jautrių dalių visų trijų personažų kelyje: nepatirti jausmai, susižavėjimas ir meilė.

Knygoje susipina lietuvių, škotų, rusų, žydų likimai. Skirtingi laikmečiai atskleidžia daug detalių, koks buvo pokaris ar sovietmetis, kaip žydai buvo kankinami, žudomi, ką jautė ne tik jų artimieji, bet ir kaip buvo paliesti visi kaimo gyventojai. Romane vaizduojama, koks žmogaus likimas negailestingas, kaip gyvenimas susideda iš įvairių atsitiktinumų, kurie nulemia žmogaus elgesį ir jausmus.

Tiems, kurie nėra puikiai susipažinę su Lietuvos istorija, knyga turėtų patikti. Pasakojimas perteiktas ne tik faktais, bet ir ryškiomis, jaudinančiomis detalėmis. Skaitant knygą Lietuva tampa dar brangesnė, kai veikėjai pasakoja, kokie iššūkiai ir negandos neaplenkė mūsų šalies. Romano veiksmas vyksta Dzūkijoje, tad labai įdomu skaityti kai kurių veikėjų kalbą dzūkų tarme, net ir tiems, kurie su šiuo kraštu nieko bendro neturi.

Autorius Romas Treinys romano „Dziedas“ nesuspėjo palaikyti savo rankose. Knygos kelionė prasidėjo 2018 m. po R. Treinio mirties. Romanas gimė toje pačioje Dzūkijoje, Mardasavo kaime, ten apsigyveno rašytojas. „Dziedas“ vienintelė Romo Treinio knyga, autorius buvo teatro žmogus, šviesų dailininkas ir Eimunto Nekrošiaus asistentas. Tikėtina, kad skaitytojų laukė antroji romano dalis. Autoriaus sesuo kompiuteryje rado parašytus kelis skyrius „Dziedo“ tęsiniui.

Perskaičius knygą ne tik pasipildo žinios apie Lietuvos istoriją, ne tik užplūsta įvairūs jausmai, graudulys ar juokas, bet ir noras aplankyti Kėdainius ar plačiau pasidomėti jų istorija. Romanas įtraukiantis, sužadinamas noras išsiaiškinti veikėjų sąsajas, sužinoti jų likimus. Keliaukite į knygynus ir leiskite „Dziedui“ papasakoti jaudinančias istorijas!

Taip pat skaitykite: