Moderniame Vilniuje nuo šiol bus dar saugiau – Vilniaus savivaldybės E. miesto departamentas kartu su partneriais – Vilniaus apskrities policijos komisariatu, Vilniaus viešuoju transportu – džiaugiasi sėkminga pilotinio projekto pradžia: troleibusuose įrengti vaizdo registratoriai jau fiksuoja Kelių eismo taisyklių pažeidėjus, važinėjančius A juostomis, nepažymėtomis „4+“ simboliu, o Policija pradėjo juos drausminti. Šiuolaikinis miestas išnaudoja visas įmanomas technologines galimybes: ne tik sudaro palankias sąlygas testuoti novatoriškus sprendimus, bet ir pats jas kuria bei kaip galėdamas sparčiau taiko.
„Autobusai ir troleibusai sostinėje nuvažiuoja apie 110 tūkst. km per dieną, o tai yra daugiau nei 40 mln. km per metus. 550 km ilgio viešojo transporto tinklas – puikus resursas miesto stebėjimui. Džiugu, kad pagaliau pradėsime tai išnaudoti. Programinę įrangą šiam įrankiui sukūrė ir suderino „Code4Vilnius“ iniciatyvos savanoriai. Tereikėjo pramušti kelis biurokratinius kamščius ministerijose, kad tai taptų naudojama. Galiausiai, šių kamerų dėka galėsime ne tik stebėti aplinką, bet ir drausminti pažeidėjus,“ – sako savivaldybės Administracijos direktorius Povilas Poderskis.
Pasak P. Poderskio, pažeidėjai bus baudžiami skrupulingai. Netoleruotina, kai dauguma tvarkingai laukiančių prie šviesoforų turi stebėti pro šoną lekiančius „gudručius“: nesvarbu kas nusižengs – ar iš provincijos atvykęs studentas, ar vidurinės grandies vadybininkas, ar miesto Administracijos direktorius – atsakingai laisve mėgautis nemokantiems pasigailėjimo nebus.
Vilniaus mieste šiuo metu veikia daugiau kaip 100 naujų modernių miesto stebėjimo kamerų, dar 13 eismą stebi iš troleibusų. Pilotinio projekto kameros sumontuotos ant priekinių transporto stiklų 6, 10 ir 17 maršrutuose. Maršrutai pasirinkti neatsitiktinai: jie driekiasi centrinėmis miesto gatvėmis, arba juose itin intensyvus eismas. Eismą stebėti troleibusų akimis imtasi norint užtikrinti laisvas A juostas, kad viešuoju transportu besinaudojantys vilniečiai savo kelionės tikslą pasiektų greičiau, transportas atvyktų laiku pagal grafiką.
Sauliaus Žiūros. nuotr. / Vilnius.lt
„Tai dar vienas E. miesto departamento komandos projektas, įrodantis, kad nebūtina išleisti daug lėšų ir išradinėti dviratį, kad sukurtum gerą produktą. Pasitelkėme atviro kodo sudedamąsias dalis, kurias apjungėme pasinaudodami „Code4Vilnius“komandos programavimo žiniomis.“ – pasakoja savivaldybės E. miesto departamento vadovas Jonas Pidkovas.
Programinę įrangą šiam įrankiui sukūrusiems „Code4Vilnius“ specialistams idėja gimė pirmojo „Code4Vilnius“ renginio metu. Jame buvo pateiktas miesto siūlomų iniciatyvų sąrašas, prie kurių būtų prasminga prisidėti. „Code4Vilnius“ vyresnysis vartojo sąsajos programuotojas bei vienas iš iniciatyvos autorių Justas Savickas greitai suprato, kad projektas bus vertas dėmesio.
„Idėja gana paprasta, tačiau tuo pačiu ir geniali. Juk kas geriau gali įamžinti A juostos pažeidėją negu ta transporto priemonė, kuri nuo A juostos pažeidėjų labiausiai ir kenčia? Idėją greitai ėmėme plėtoti, vyko nemažai diskusijų, dirbome net namuose. Savivaldybė suteikė virtualų serverį ir įrangos prototipui. Galiausiai bendromis savanoriškomis pastangomis pavyko pirmąjį prototipą įdiegti į troleibusus ir gauti pirmuosius rezultatus“, – projekto pradžią prisiminė J. Savickas.
Kameromis užfiksuota informacija apie „A“ eismo juosta neteisėtai važiuojančius vairuotojus perduodama Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos valdybos pareigūnams, kurie jau nubaudė ne vieną vairuotoją.
„Esame patenkinti sklandžiu bendradarbiavimu su savivaldybe, bendromis pastangomis veiksmingai sprendžiant tiek eismo priežiūros ir saugumo, tiek bendras viešojo saugumo mieste problemas. Tam labai pasitarnauja ir viešajame transporte sumontuota, ir mieste naujai įrengta vaizdo stebėjimo kamerų sistema“, – teigia Vilniaus apskrities policijos įstaigos viršininkas Saulius Gagas.
Pilotinio vaizdo registratoriai Vilniaus troleibusuose – tik pirmasis žingsnis. Stebimi rezultatai ir jau dabar svarstoma, kaip autobusus bei troleibusus šiam tikslui panaudoti dar efektyviau. Vilniuje šiemet rekordiškai atsinaujinant viešajam transportui, norima ne tik užtikrinti visiškai kitokią kelionių kokybę, patogumą keleiviams, tačiau ir pasitelkti kitus naujųjų autobusų, kurių iki metų pabaigos bus net 250, ir naujųjų troleibusų, kurių gatvėse važiuos 41, privalumus, modernią vaizdo stebėjimo sistemą.