© Vilija Vitkutė „The Antarctica“

Švedijoje gyvenanti lietuvių kilmės menininkė Vilija Vitkutė – išskirtinė asmenybė, užsiimanti tapyba ant žmonių kūnų. Pernai mergina pristatė naują savo darbų seriją pavadinimu „Antarktida“ (angl. „The Antarctica“), kurioje šokėjų kūnus ištapė įvairiais Antarktidos gamtos peizažais.

Savo kūryboje V. Vitkutė naudoja įvairias technikas bei stilių, ją galima vadinti ir piešinių kūrėja ir video režisiere, ir fotografe bei prodiusere, tačiau mėgiamiausia menininkės šaka – vizualinis menas. Nors mergina dirba be eskizų, kiekvienas jos sukurtas darbas yra labai kruopštus, detalus. Kiekvienas piešinys turi savo istoriją, siunčią savotišką žinią pasauliui, priverčia žiūrovą susimąstyti bei sukelia gilias, stiprias emocijas.

Švedijoje ji – garsi vizualinio meno kūrėja. V. Vitkutė daug keliauja, susipažįsta su įvairiomis kultūromis, žmonėmis, pamato vis kitą pasaulio dalį, kurią stengiasi įamžinti savo darbais. Ji yra puikus pavyzdys, jog trokšdamas kurti meną gali ir pragyvenimui užsidirbti būtent iš savo fantazijos.

Antarktidos“ fotoprojekte V. Vitkutė nutapė daugiau, negu 20 šokėjų ir sukūrė be galo tikrovišką gamtos iliuziją, naudodama kamufliažą. Ji subtiliai transformavo modelius į tarpusavyje susiliejančius kalnus ir ledynus. Darbuose galima įžvelgti įvairius aspektus bei peizažus iš Antarktidos gamtos.

Projektas siunčia visuomenei reikšmingą žinią – labai svarbu yra išlaikyti Antarktidos gamtą tokią, kokia ji yra – subalansuotą bei įspūdingo grožio. Mes, žmonės, privalome saugoti ir rūpintis ja, nes ištirpus Antarktidos ledynams, vanduo pasiglemš ir mus.

2

Menininkė nėra buvusi Antarktidoje, šalyje, kurios grožį užfiksavo savo darbais, tačiau dažnai apie ją sapnuoja. Antarktida jai atrodo tarsi paslaptinga vieta žemėje, kuri nėra skirta žmonėms. Vis gi, beveik visa Antarktida yra padengta ledu ir sniegu. Tai nuošalus, žmogaus rankos nepaliestas, magiškas lopynėlis, skirtas gyvūnams.

Fotoprojekte dalyvaujantys modeliai patys susiekia su menininke. Visi jie yra drąsus, kūrybingi žmonės, tad su V. Vitkute randa bendrą kalbą bei susibendrauja gana greitai. Mergina yra sakiusi, jog mėgsta susipažinti su modeliais dar prieš patį meno procesą – kartu nueiti išgerti kavos ar nuvykti į koncertą, parodą. Toks bendradarbiavimas sukuria stiprų ryšį tarp kuriančiojo ir jo pagalbininkų.

3

Žmonės, kurie nemyli, nepuoselėja gamtos kelią didžiulį nusivylimą menininkei. Anot jos, žmonės privalo susidraugauti su gamta. Kartu su naujuoju projektu V. Vitkutė kviečia visus prisidėti ir pasirašyti peticiją, skirtą apsaugoti Antarktidos vandenyną.

V. Vitkutė nuoširdžiai myli ir rūpinasi gamta. Būtent gamtoje ji randa didžiausią įkvėpimą. Iš ties, menininkės kūryba yra kupina gamtos elementų, darbai kalba apie žmogaus ryšį su gamta, jos spalvas bei sukeltas emocijas. Menininkė nuolat išlipa iš savo komforto zonos, ieško naujų idėjų bei įkvėpimo keliaudama, kelia įvairius iššūkius sau bei savo kūrybai.

4

5
6

7

8

9

10

11

12

13

14

Taip pat skaitykite: