Nors nuo pat COVID-19 viruso protrūkio pradžios vis buvo užsimenama apie gyvūnų riziką užsikrėsti arba platinti virusą, vieningos nuomonės ilgą laiką nebuvo. Pastaruoju metu mokslininkai tyrė užsikrėtusių žmonių augintinius, ir tyrimai parodė, kad vis tik naminiai gyvūnai gali užsikrėsti šiuo virusu.

Tačiau dėl to nederėtų pulti į paniką – nors keleto naminių gyvūnų, daugiausia – katėms, atliktų testų rezultatai buvo teigiami, jie sudaro tik menką nuošimtį skaičiaus, kuriam testas buvo atliktas. Štai viena privati tyrimų laboratorija, IDEXX, įsikūrusi JAV, atliko 5000 mėginių, kurie buvo paimti iš gyvūnų septyniolikoje skirtingų valstybių, tyrimus, ir visi jie parodė neigiamus rezultatus. Tiesa, gyvūnų mėginiai tiriami tik privačiose klinikose, valstybinės įstaigos tokių tyrimų neatlieka.

Kinijoje, kurioje ir prasidėjo viruso protrūkis, taip pat buvo atliekami tyrimai. Honkonge ištirta 17 šunų, dviejų rezultatas buvo teigiamas, tačiau nė vienam iš jų nepasireiškė jokie simptomai, ir jie ligos išvengė. Iš tyrėjų tirtų 8 kačių, visų rezultatai buvo neigiami, tačiau pranešta apie atskirą atvejį apie užsikrėtusią katę. Wuhane, kuriame fiksuotas didžiausias COVID-19 židinys, tyrėjai paėmė mėginių iš 102 kačių. Penkiolika jų turėjo viruso antikūnų, ir tai reiškia, kad jos liga jau persirgo.

Teoriškai, gyvūnų kailis yra terpė, kurioje viruso lašeliai gali išgyventi ir plisti ant kitų paviršių, tačiau realiomis sąlygomis ši terpė nėra itin palanki, kadangi nuo šiurkštaus kailio viruso dalelės gana greitai pasišalina. Taip pat pastebima, kad jeigu naminiai gyvūnai vis tik galėtų patys sirgti ir platinti virusą, jų ligos protrūkis būtų pastebėtas jau seniai, tačiau net ir atlikus tyrimus paaiškėjo, kad tais retais atvejais, kai gyvūnams diagnozuojama liga, jiems kone visada pasireiškia tik silpni simptomai, kurie augintinių sveikatai beveik nekenkia.

Tyrimų rezultatai rodo, jog pernelyg panikuoti dėl gyvūnų vaidmens platinant šį virusą nereikia. Tiesa, specialistai rekomenduoja saugaus atstumo nuo kitų laikytis ne tik patiems, tačiau pasirūpinti ir savo augintinių saugumu: pasivaikščiojimų metu vengti viešų vietų, nepaleisti augintinių nuo pavadėlių, neleisti kontaktuoti tiek su kitais gyvūnais, tiek su kitais žmonėmis. Po buvimo lauke kuo dažniau plauti gyvūnų letenas, o juos paglosčius – patiems visada nusiplauti rankas ir jokiu būdu neliesti veido.

Pabrėžiama, kad nors tikimybė koronavirusu užsikrėsti nuo naminio gyvūno yra itin menka, tačiau jie nešioja ir kitas ligas, kuriomis gali apkrėsti žmones, todėl laikytis higienos būtina ne tik dabar, bet ir viruso grėsmei atslūgus. Vis tik žmonėms, kurie serga koronavirusu, rekomenduojama savo augintiniams paieškoti laikinos globos, ir su jais kontaktuoti kuo mažiau, o neturint sąlygų juos palikti kitiems žmonėms, patiems savo naminius gyvūnus prižiūrėti laikantis visų saugumo rekomendacijų.

Taip pat skaitykite: