Devyniasdešimtaisiais jie buvo apimti paranojos, nes išeidami į gatvę bijojo smurto, tačiau šiandien kūrėjai gali džiaugtis išvystytu unikaliu stiliumi, įgytu pripažinimu bei apdovanojimais. ,,Massive Attack“ nariai kuria ne vien muziką: originalios muzikos atlikėjai kovoja už taiką ir žmogaus teises. Ką konkrečiai nuveikė ,,Massive Attack“ nariai bei kaip prasidėjo šių muzikos kūrėjų kelias?
Visko pradžia
Dar 1980-aisias pietvakarių Anglijoje, Bristolyje į vakarėlį susirinko trys menininkai bei muzikos mėgėjai. Iš jų vienas buvo Robert Del Naja (,,3D“) – reperis, dievinęs graffiti, taip pat Grant Marchall (,,DJs Daggy“) ir Andrew Volwes (,,Mushroom“). Visi suprato kiekvieno turimą potencialą ir ėmė darbuotis drauge. Trys draugai ir kiti kolegos bendradarbiavo tuomet gyvavusioje ir be galo populiarioje grupėje ,,The Wild Bunch“, kūrusioje muziką vien tik įvairiomis garso įrangomis. Paminėta trijulė atsiskyrė ir nusprendė būti nepriklausomais: kurti savo stiliaus dainas.
Išskirtiniais vaizdo klipais pasižymintys bei unikalią elektroninę muziką kuriantys ,,Massive Attack“ savo veiklą startavo 1988-aisias, išleisdami dainą ,,Any Love“. Iš pradžių į grupės veiklą įsitraukė ir daugiau aktyvių menininkų. Grupė ne kartą pasitelkė kitų dainininkų pagalbą, klipuose filmavosi ir dainas atliko vis skirtingi atlikėjai, muzikiniuose klipuose dažniausiai pasirodydavo moteriškas vokalas. Pirmasis įrašytas albumas ,,Blue lines“ iš karto pelnė pripažinimą, kai kurios dainos virto hitais bei tai buvo vienas iš reikšmingiausių britų albumų 1990-aisias, kadangi įtakojo kitų, panašaus stiliaus grupių atsiradimą. Taip pat šis albumas vadinamas naujojo muzikinio žanro ištaka, naujasis žanras įvardintas ,,Bristolio skambesiu“. Vėliau naujasis muzikos stilius buvo pramintas ,,trip-hopu“, kas itin nepatiko grupės nariams.
Grupės nariai iš viso išleido 5 albumus: ,,Blue Lines“ (1991) ,,Protection“ (1994) ,,Mezzanine“ (1998) ,,100th window“ (2003) ,,Heligoland“ (2010).
,,Rolling stones“ – mėnesinis amerikiečių žurnalas, publikuojantis straipsnius apie politiką, muziką ir įvairius atlikėjus, į kurio turinį buvo įrašyti ir Blue Lines, Mezzanine albumai su puikiais atsiliepimais bei įtraukti į 500 geriausių visų laikų albumų sąrašą.
Tačiau ne viskas buvo idealu ir vienas grupės įkūrėjų ginčas visiems laikams pakeitė likimą. Po Mezzanine albumo įrašymo Andrew Volwes liko nepatenkintas garso kokybe ir nusprendė palikti grupę, kurioje galiausiai liko tik Robert Del Naja ir Grant Marshall.
Šiurpios, tačiau malonios dainos
,,Massive Attack“ gerbėjai žavisi kūrinių savitumu, įvairių elementų įkomponavimu bei užburiančiomis melodijomis. Socialinių medijų komentarų skiltyse, žurnaluose ne kartą išsakyta, jog grupės dainos primena siaubo kino juostos garso takelį, pasižymi užburiančiais intarpais kartu su seksualiu moterišku balso tembru sukuriančiais nepamirštamą muzikinį kūrinį. Anot klausytojų, dauguma šių kūrėjų dainų yra subtilios, kupinos švelnios melancholijos, jausmingumo. Grupės kūrinių melodija slegianti, tačiau tuo pat metu viliojanti, šiurpinanti bei keistai patraukli, sužadinanti įvairiausius prisiminimus. Kai kuriuose kūriniuose vyrauja dramatiška atmosfera, tačiau nėra jokių vokalinių įsiterpimų, vyrauja elektroniniai intarpai. Dainose vyrauja skirtingi muzikos žanrai, pasitaiko tiek džiazo, tiek hiphopo, roko, elektronikos ir kitų stilių elementų. Skirtingų albumų dainose vyrauja tiek gitaromis paremti skambesiai, tiek gilūs, sodrūs skambesiai, įvairios instrumentinės kompozicijos. Kviestiniais vokalistais ne kartą buvo Tricky, Shara Nelson, Tracey Thorn iš „Everything But The Girl“, Nicolette, Sara Jay, Elizabeth Fraser.
Kodėl būtent ,,Massive Attack“?
Grupės nariai yra paaiškinę, iš kur kilo šis neįprastas jų pavadinimas. Turint omenyje narių aktyvizmą, jų pasaulinės taikos siekį, atrodo keista ir juokinga, kodėl muzikantai savo grupę užvadino šia gąsdinančia dviejų žodžių sąjunga. Paklaustas žurnalisto Robert Del Naja neneigė kylančio juoko ir net išreiškė menką apgailestavimą. Kolegos, kurdami pavadinimą, nenumatė savo ateities įsitikinimų, politinių kovų, juolab nenumatė jokios agresijos ar atakų. Pavadinimas tiesiog buvo sugalvotas viename vakarėlyje, Bristolio sandėlyje, kuriame jie praleido daug laiko ir kurį buvo pamėgę.
Tiesa, grupė dėl pavadinimo vieną kartą patyrė nesėkmę. Persijos įlankos karo laikotarpiu tam tikri britų spaudos kanalai uždraudė vartoti žodžius, kurstančius neapykantą ir agresiją. Būtent dėl to grupės pavadinimas buvo laikinai pakeistas į ,,Massive“. Grupės lyderis turėjo savus nusistovėjusius įsitikinimus, politines pažiūras bei aktyviai reiškė nepritarimą Jungtinių Amerikos Valstijų agresijai prieš Trečiąjį pasaulį, smerkė ko ne visas politines audras. Vėliau jis išreiškė apmaudą, jog dėl politinio preteksto teko keisti grupės pavadinimą. Galiausiai, muzikos kūrėjai pasipriešino ir savavališkai susigrąžino buvusįjį pavadinimą kartu išleisdami dainą ,,Safe from Harm“.
Muzikantai, bet ir aktyvistai
Grupės ,,Massive Attack“ nariai rūpinosi ne tik muzikos industrija, bet ir siekė prisidėti prie pasaulinės gerovės vystymo įvairiomis veiklomis. Pagrindinis grupės įkūrėjas Robert Del Nara aršiai kritikavo Jungtinės Karalystės politinius sprendimus. 2003 m. Robert Del Nara smarkiai prieštaravo karui prieš Iraką ir drauge su kitu muzikantu Damon Albarn pilnai finansavo reklamas, skelbiančias prieštarą šiam politiniam virsmui ir skleidžiančias solidarumo idėją. 2005 m. grupė taip pat intensyviai dirbo ir vykdė komunikaciją su kampanija, kovojančia už branduolinį nusiginklavimą bei su koalicija prieš karinių veiksmų vykdymą. Grupė prisidėjo prie bylinėjimosi išlaidų padengimo, kuomet kariuomenė nusprendė atstovauti teismuose. Ne kartą buvo organizuojami labdaros koncertai, buvo renkamos aukos žalos neutralizavimui po cunamio Bristolyje. 2008 m. bendradarbiavo su Clive Stafford Smith, teisininku, dirbančiu su žmogaus teisių gynimo bylomis, drauge su jo sukurta nevyriausybine organizacija ,,Reprieve“ vykdė kovą už kalinių teisių bei pagarbos palaikymą. 2010 m. grupės nariai dovanojo pajamas iš koncertų organizacijų tinklui ,,War Child“, siekiančiam suteikti pagalbą vaikams bei jaunuoliams, bet kokiu būdu nuketėjusiems nuo karo ir teroro.
2014 m. Robert Del Nara ir Grant Marshall kartu su Palestinos edukacinio centro savanoriais aplankė pabėgėlių stovyklą Libane. Minėtam edukaciniam centrui grupė skyrė didžiąją dalį savo gauto pelno. 2017 m. ,,Massive Attack” surengė tris labdaros renginius tam, kad būtų suteikta pagalba organizacijai, teikiančiai paramą Palestinos jaunuoliams, atsidūrusiems pabėgėlių stovyklose.
2018 m. kovą grupė sustabdė savo Facebook paskyros veiklą viešai apkaltindama Facebook ir Kembridžo duomenų analitikos įmonę dėl skaidrumo, atsakomybės bei atskaitomybės trūkumo. Grupė taip pasielgė po kilusios skandalo, kuomet milijonų Facebook vartotojų duomenys buvo tikrinami ir naudojami įvairiais politiniais tikslais be jų sutikimo.
Nuo 2018 m. spalio ,,Massive Attack“ palaikė klimato kaitos aktyvistus ,,Extinction Rebellion“ grupėje, kuriems kitais metais suorganizavo koncertą ir palaikė protestus. 2019 m. tapo partneriais su Mančesterio universiteto tyrėjais bei siekė išsiaiškinti, kokią žalą aplinkai daro visa muzikos industrija. Partneriai intensyviai dirbo siekdami ištirti dujų emisijų kiekį, kuomet atlikėjai keliauja po pasaulį organizuodami turus, kiek žalos pridaro įrangos naudojimas bei transportavimas, festivalių išlaidos bei neigiamos pasekmės, koncertų lokacijos svarba bei publikos neatsakingo elgesio padariniai.