Grupės "IC3PEAK" vaizdo įrašo kadras

„IC3PEAK“ – Rusijos eksperimentinės elektroninės muzikos duetas, kuris susiformavo Maskvoje 2013 m. Grupė yra atpažįstama dėl tamsios estetikos ir kelių žanrų derinio, tarp jų „Electronic“, „Witch house“, „Spap“, „Alternative“, „Rock“, „Metal“, „Synth Pop“, „House“ ir „Folk“ muzika. Muzikinę grupę sudaro du nariai – Anastasia Kreslina ir Nikolay Kostylyov. Nikolajus yra atsakingas už muzikinę kompoziciją, o Anastasija – už žodžius ir vokalą.

Anastasija ir Nikolajus susitiko Rusijos valstybiniame humanitariniame universitete, jie mokėsi anglų ir švedų kalbas. Sutapimas, kad abu nariai augo muzikinėse šeimose: Nikolajaus tėvas buvo orkestro dirigentas, o Anastasijos mama – operos dainininkė. Nepaisant kūrybiškos atmosferos, kuri juos supo nuo vaikystės, nė vienas iš jų negavo visaverčio muzikinio išsilavinimo. Susipažinę vienas su kitu, jie nusprendė mesti studijas. Norėdami įgyvendinti savo bendrus planus, jie sukūrė muzikinį duetą. Nariai suprato, kad nori kurti „naują meną“, siekdami sugriauti nusistovėjusius muzikos principus.

Anastasija ir Nikolajus, grupės pavadinimą sugalvojo visai atsitiktinai. Jie pavadino savo grupę „Icepeak“ dėl užrašyto suomiško prekės ženklo pavadinimo, kuris buvo ant Anastasijos nešiojamojo kompiuterio. Vėliau jie nusprendė šiek tiek pakoreguoti pavadinimą, pakeisdami pirmąjį „e“ į „3“, kad išvengtų konfliktų su prekės ženklu.

Pirmieji grupės įrašai internete pasirodė 2013 metų rudenį. Grupė gimė su pirmuoju kūriniu „Quartz“, kuriame Nikolajus bandė nutolti nuo savo įprasto švaraus skambesio, o Anastasija – nuo tradicinio vokalo. Pirmiausia grupė pradėjo koncertuoti Maskvos „Witchout Party“ vakarėlyje, kuris buvo surengtas „Witch House“ gerbėjams – eksperimentinei elektroninei muzikai su okultine estetika. Iš pradžių jie kūrė angliškas dainas, todėl turėjo nemažai pasirodymų Europoje. Pasirodymai vyko Paryžiuje, Bordo, Rygoje, Prahoje, Helsinkyje. 2017 m. Lapkričio mėn. Grupė išleido savo pirmąjį albumą rusų kalba „Sweet Life“, o kūrinys „Sad Bitch“ sulaukė daugiau nei 10 milijonų peržiūrų „YouTube“. Kodėl grupė nuo anglų kalbos, perėjo prie rusų, Anastasija sako: „Mes daug keliavome ir gastroliavome Vakaruose, todėl nuolat bendravome su vietos klausytojais ir žvelgėme į Rusiją iš tolo, kad galėtume joje pamatyti kažką unikalaus ir įdomaus. Ir mes – aš ir Kolja, tai buvo bendras sprendimas – norėjome užmegzti dialogą su auditorija savo kalba“.

2017 m. „IC3PEAK“ laimėjo elektronikos kategoriją „Jägermeister“ muzikos apdovanojimuose ir „Golden Gargoyle“ apdovanojimą už „geriausią metų eksperimentinį projektą“.

IC3PEAK“: „Mes esame kultūros revoliucijos dalis“

„IC3PEAK“ nariai patys savo kūrybą apibūdino kaip „garso ir vaizdo terorą“ dėl savo ketinimų sugriauti nustatytus muzikos ir kultūros principus. Dėl lyriško jų dainų turinio, Rusijos vyriausybė juos apkaltino „perversminės medžiagos“ platinimu, todėl 2018 m. Grupės pasirodymams pradėjo trugdyti šalies saugumo pajėgos. Tai privertė duetą tapti laisvo žodžio aktyvistais. Nuo tada jie pasirodė daugybėje mitingų prieš cenzūrą Rusijoje. Muzikinė grupė dainose kritikuoja Rusijos vyriausybę, todėl FSB (Rusijos Federacijos federalinė saugumo tarnyba) juos sekė gastrolių metu, grasino renginių savininkams, nutraukdavo jų garsą įpusėjus koncertams. Nikolajus sako: „Jie bandė atšaukti mūsų koncertus beveik kiekviename mieste“. Nikolajus priduria, kad net pusiau baigtas koncertas, jiems yra pergalė.

Kova su nauja rusų muzikantų karta prasidėjo 2018 m. Lapkričio pabaigoje, kai 25 metų reperiui Dmitrijui Kuznecovui, žinomam kaip Husky, buvo trukdoma koncertuoti pietiniame Krasnodaro mieste ir jis buvo areštuotas. Jo areštas sukėlė kitų reperių protesto bangą, į kurią dėmesį galiausiai atkreipė Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas. Anastasija sako, kad „Mes nieko naujo neatskleidžiame. Atrodo, kad Vyriausybei trūksta humoro jausmo. Mes tiesiog garsiai sakome tai, ką žmonės norėtų pasakyti, bet bijo“. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas mano, kad jei jis negali visiškai uždrausti repo muzikos, tada jis gali bent jau ją kontroliuoti. Pirmą kartą komentuodamas uždraustus koncertus prezidentas teigė: Repas ir kitos šiuolaikinės meno formos remiasi į šias atramas: narkotikus ir protestą“.

Kaip susitvarkyti su pirmąja rusų karta, gimusia po komunizmo žlugimo, Kremliui kelia vis didesnį galvos skausmą. Jaunimas vis dažniau internete formuoja savo požiūrį ir lūkesčius.

„IC3PEAK“ savo pasirodymą surengė ir Lietuvoje 2019 m. gegužės 4 d., Vilniuje, klube „Kablys“.

Taip pat skaitykite: