Generalinė prokurorė Nida Grunskienė sako, kad Lietuvoje, padedant Ukrainai tirti Rusijos padarytus karo nusikaltimus, jau apklausta 300 liudininkų, iš kurių beveik 100 pripažinti nukentėjusiaisiais.
„Lietuvoje yra virš 73 tūkst. karo pabėgėlių. (…) Pradžia buvo labai sunki, pasitikėjimas (pabėgėlių – ELTA) buvo mažas ir aš tą visiškai suprantu. (…) (Žmonės – ELTA) turėjo pakankamai problemų, kad jiems dar rūpėtų, ką aš turiu pasakyti. Bet tikrai labai daug dirbo policijos pareigūnai, nevyriausybinės organizacijos“, – pirmadienį TV3 televizijai sakė N. Grunskienė.
„Pirmiausia mums reikėjo surinkti duomenis, kas vis dėlto turi mums vertingos informacijos ir į ką mes galėtume kreiptis. Tai tokių asmenų buvo nustatyta apie 2,5 tūkst. Ir tada jau Lietuvoje buvo sudaryta tyrimo grupė, joje buvo prokurorai, policijos pareigūnai, FNTT (Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba – ELTA) pareigūnai ir jie ėmėsi darbo. Tai 300 (pabėgėlių – ELTA) apklausta, iš jų – 90 asmenų yra pripažinti nukentėjusiais“, – pasakojo generalinė prokurorė.
Ji pabrėžė, kad Lietuva tik padeda Ukrainai rinkti įrodymus – iš karo nusikaltimų liudininkų gauta informacija perduodama Ukrainos prokurorams, kurie ir sprendžia, kokius kaltinimus ir kam pateikti.
„(…) 639 Rusijos Federacijos karinės, politinės vadovybės atstovams yra pareikšti įtarimai, tai manau, kad tas 30 skaičius nuteistų asmenų, jis nėra mažas. Atminkime, kad Mariupolis ir kitos vietos yra tokios, kur neįmanoma apžiūrėti įvykių vietų, neįmanoma surinkti visų įrodymų“, – teigė N. Grunskienė.
Kitas jungtinės tyrimo grupės susitikimas vyks Vilniuje.
N. Grunskienė pažymėjo, kad karo nusikaltimų Ukrainoje tyrimo grupė maždaug kartą per mėnesį susitinka Hagoje, ES bendradarbiavimo baudžiamosios teisės srities agentūroje (Eurojust), tačiau kitą savaitę kasmėnesinis susitikimas vyks Vilniuje.
„Maždaug kas mėnesį ar pusantro mes renkamės Eurojuste, būtent kiekviena jungtinio tyrimo grupės šalis, atsiskaitome savo darbus, ką esame padarę. Ir jau kitą savaitę toks susitikimas-pasitarimas vyks Vilniuje. Todėl, kad prieš metus, kovo 25 dieną ta tyrimo grupė ir buvo įsteigta, Lietuvos iniciatyva. Todėl sekantis jungtinės tyrimo grupės susitikimas bus būtent Vilniuje“, – dalijosi generalinė prokurorė N. Grunskienė.
ELTA primena, kad Eurojust bendradarbiauja su nacionalinėmis valdžios institucijomis, kovodamas su įvairiais sunkiais ir sudėtingais tarpvalstybiniais nusikaltimais, susijusiais su dviem ar daugiau šalių.
Viktorija Smirnovaitė (ELTA)