Spalio mėnesį, 35-erių metų, iš Ugandos kilusi ir Amerikoje gyvenanti, kelionių tinklaraštininkė įvykdė savo tikslą. Buvusi Jungtinių Tautų maisto ir žemės ūkio organizacijos konsultantė aplankė visas 193 Jungtinių Tautų šalis nares. Ši moters kelionė ypatinga tuo, jog Jessica tapo viena iš pirmųjų juodaodžių moterų, apkeliavusių visą pasaulį.
Nors kelionės pirmasis tikslas buvo skleisti žinią apie žmonių lygybę, jog visi žmonės, nepaisant jų odos spalvos gali laisvai pažinti pasaulį, visgi, apsilankydama vis kitose šalyse moteris pastebėjo vieną bendrą ir didžiulę problemą – plastiko taršą.
Dažniausiai naudojami yra plastikiniai vandens buteliai, pirkinių maišeliai ir įvairios pakuotės. Po kurio laiko visa tai tampa atliekomis ir mėtosi pakelėse, paplūdimiuose ir taip teršia mūsų aplinką.
Sukrėsta šios problemos, Nabongo savo ,,Instagram“ paskyroje, kuri turi beveik 200 000 sekėjų, rašė: ,,Plastikas yra viena didžiausių grėsmių planetai, gyvūnams, mūsų vandenynams, ežerams, upėms ir mums patiems“.
Nabongo įsitikinusi, jog žmonės ,,piktnaudžiauja plastiku“. Taigi, ji nori prisidėti mažinant plastiko sukeliamą žalą.
Plastiko atliekos yra visur, net jei kartais jų nepastebite
Įprastai Nabongo savo ,,Instagram“ paskyroje nesidalina šiukšlių fotografijomis, nes ji siekia skleisti pozityvumą. Dauguma jos darytų nuotraukų atspindi aplankytų šalių kultūrą, gamtą. Pavyzdžiui, vienoje nuotraukoje matyti Madagaskaro gyventojų sukurti papuošalai, kitoje – įspūdingas Jordanijos kraštovaizdis, taip pat nufotografuoti ir Rusijos pastatai.
Tačiau, balandžio mėnesį vykusios kelionės į Nauru salą, kuri yra Ramiojo vandenyno pietinėje dalyje, metu, pamatytas vaizdas moterį taip nustebino, jog ji pasidalino išskirtine, kitokio pobūdžio nuotrauka. Lemtinga akimirka įvyko tuomet, kai keliautoja nardydama vandenyje iš tolo pastebėjo labai gražiai atrodančią, kaip ji tuomet manė, koralų koloną. Deja, prisiartinusi ji pamatė, jog ten buvo ne koralai, o begalės plastiko butelių.
,,Tas momentas mane šokiravo“, – teigia ji.
Nabongo puikiai suvokia, jog ji pati, kaip ir dauguma žmonių, iki šio susidūrimo nesuvokė, kokia didelė yra plastiko žala, todėl ji net neketina laikyti savęs aplinkosaugininke, tiesiog ją be galo jaudina pasaulio problemos.
Ji prisimena, jog kai augo Detroite, negalvodavo apie atliekas. Ji taip pat jų niekada nerūšiuodavo. Tačiau keliaujant pastebėtos šiukšlinimo pasekmės privertė žvelgti kitaip.
Pavyzdžiui, Afrikoje jau tapo įprasta, kad aplinkui mėtosi įvairių produktų pakuotės. Tokia problema yra ir Azijoje.
,,Kai kuriuose miestuose šiukšlės mėtosi visur“, – dalinasi įspūdžiais mergina.
Nabongo mano, jog būtent Vakarų bendrovės turi atsakyti už šios taršos sukeltas problemas, kadangi milžiniškos bendrovės vis siūlo naują produkciją besivystančių šalių gyventojams ir net negalvoja, kaip vėliau susitvarkyti su nuo jų gaminių likusiomis pakuotėmis.
http://www.instagram.com/p/B4d_MBlAv49/?utm_source=ig_embed
,,Tarptautinės koorporacijos ,,Coca-Cola“, ,,Nestle“, ,,PepsiCo“ yra atsakingos už didžiausią plastiko sukeliamą taršą“ , – teigia koalicija ,,Break Free From Plastic“.
Nabongo teigia, jog plastiko tarša kenkia ir išsivysčiusioms valstybėms, bet šiose šalyse ši problema sunkiai pastebima. Ji prisimena, kaip 2011 metais, kuomet ji gyveno Romoje, miestą užtvindė potvynis, o kitais metais atliktas tyrimas parodė, jog miesto nuotėkų sistemoje buvo rasta daug šiukšlių, daugiausia plastikinių, kurios ir neleido laisvai tekėti vandeniui.
Afrika pirmauja pasaulyje plastiko draudimo srityje
Turbūt nustebsite sužinoję, jog būtent Afrikos šalys, kurios dažnai yra laikomos skurdžiausiomis ir pasiekusiomis mažiausią išsivystymo lygį, pirmauja plastiko draudimo srityje. Žinoma tai, jog daugiau nei 100 šalių visame pasaulyje yra uždraudusios kai kuriuos plastikinius daiktus kaip šiaudeliai ar maišeliai. Afrikoje tokių šalių yra 34, kur kas daugiau nei kuriame kitame žemyne. Tokią informaciją pateikia ,,National Geographic“.
2015 metais keliautoja lankėsi Ruandoje ir pastebėjo teigiamą plastiko draudimo rezultatą. Nuo 2008 metų, kuomet šioje valstybėje buvo uždrausta dalis plastiko daiktų, įstatymo laikomasi itin griežtai. Nabongo tuo įsitikino, kai oro uoste ją sustabdė darbuotojas, kuris išplėšė iš jos rankų plastikinį maišelį, palikdamas ją su prekėmis rankose.
http://www.instagram.com/p/B2i1QEqg8nn/?utm_source=ig_embed
,,Tuomet supratau, jie tikrai rimtai žiūri į šią problemą“.
Išėjusi iš oro uosto, Nabongo pamatė, koks švarus yra Kigali miestas.
,,Niekur nebuvo šiukšlių. Manau, Ruanda yra pati švariausia šalis pasaulyje“, – pasakojo ji ,,HuffPost“. Turbūt taip yra dėl kas mėnesį šioje šalyje vykdomos tvarkymosi iniciatyvos.
Dar vieną puikų pavyzdį Nabongo išvydo rugpjūčio 14 dieną, kuomet ji lankėsi Pakistane. Tą dieną ten buvo uždrausti plastikiniai maišeliai.
Toks sprendimas džiugina, nes Pakistanas per metus sunaudodavo milijardus plastikinių maišelių, ir, nemokėdami tvarkytis, šios šalies gyventojai šiukšles išmesdavo upėse.
Tačiau Nabongo pastebėjo, jog apie draudimą ,,trūksta informacijos“. Lankydamasi Islamabado turguje ji pamatė, jog žmonės vis dar naudoja plastikinius maišelius.
http://www.instagram.com/p/B09vlcwgLNc/?utm_source=ig_embed
Visgi, kokia situacija yra Vakaruose? Nabongo skeptiškai vertina, ar JAV kada nors patvirtins savo šalies plastikinių maišelių draudimą. Jei Vašingtonas ir toliau nesiims jokių veiksmų, aštuonios valstijos ir šimtai savivaldybių visoje šalyje priims įstatymus, kuriais bus siekiama apriboti plastikinių maišelių naudojimą. Tuo tarpu kritikai mano, kad draudimai gali sukelti nenumatytų pasekmių, pavyzdžiui, didinti kitų tipų maišelių populiarumą, ir kad tokios alternatyvos kaip popieriniai ir medvilniniai maišeliai didina išmetamą anglies kiekį.
Eiliniai žmonės gali pasiekti pokyčius
Nabongo nori, jog žmonės pradėtų mažinti plastiko naudojimą paprastais žingsniais, pavyzdžiui, nešiotųsi daugkartinio naudojimo puodelius, stalo įrankius.
http://www.instagram.com/p/Bo2qsz0lObo/?utm_source=ig_embed
Ateityje moteris nori bendradarbiauti su viešbučiais ir oro linijomis ir patarti jiems, kaip mažinti plastiko naudojimą.
,,Pokyčiai ateina“, – teigia ji.
Didžiausias iššiūkis, anot Jessicos, yra įtikinti žmones ir įmones naudoti mažiau plastiko. Moteris žengė pirmą žingsnį ir pasiūlė bendrovei ,,Tweet at companies“ nenaudoti tiek daug plastiko.
,,Mes turime susitarti su įmonėmis, kurios naudoja daug plastiko ir stabdyti tai“.